DNS

~ 0 min
2019-01-14 09:12

 

Zde se dozvíte co je to DNS, o službě záložního nameserveru.

 

DNS

Domain Name System je hierarchický systém doménových jmen, realizovaný DNS servery a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě. DNS má i další funkce, např. pro elektronickou poštu či IP telefonii a slouží jako distribuovaná databáze síťových informací.

 

DNSSEC

Je rozšíření systému doménových jmen (DNS), které zvyšuje jeho bezpečnost. DNSSEC poskytuje uživatelům jistotu, že informace, které z DNS získal, byly poskytnuty správným zdrojem, jsou úplné a jejich integrita nebyla při přenosu narušena. DNSSEC zajišťuje důvěryhodnost údajů, získaných z DNS.

 

DNS server (nameserver)

Ohlašuje jméno autoritativního DNS serveru pro danou doménu. Pro domény .CZ jsou dané nameservery součástí celé sady nameserverů.

 

DNS záznam

Slouží k nasměrování domény na určitý server pomocí IP adresy nebo doménového názvu. Existuje několik různých typů záznamů, mezi základní patří záznam typu A, směrující na IP adresu, záznam typu CNAME, směrující na doménové jméno, nebo záznam typu MX, směrující na název e-mailového serveru.

 

Služba poskytnutí záložního nameserveru:

Tuto službu poskytujeme těm zákazníkům , kteří mají u naší společnosti doménu zaregistrovanou, tedy jsme-li registrátorem nebo je na dané doméně jiná placená  službu. Tato služba je zdarma.

Je nutné provést tyto kroky:

 

1. povolení stahování zóny z primárního nameserveru

Povolení stahování zón pro sekundární server IGNUM ze zákaznického primárního serveru (je nutné povolit rozsah):

  • IPv4: 217.31.48.192/29
  • IPv6: 2001:1ab0:7e1e:3::/64
  • nebo je možné povolit stahování zón libovolnému serveru (any)

2. nastavení zóny na našem DNS

Pod zákaznickým účtem na puvodni.domena.cz v sekci Editace DNS zázamůklikněte na tlačítko Přidat. Zvolte libovolný název zónového souboru, a klikněte na "vlastní nastavení (pro pokročilé)". V prvním bodu "zvolte DNS servery" zvolte "sekundarní server je IGNUM, primár jiný". Do okénka napište název vašeho primárního nameserveru a klikněte na Uložit

3. změna DNS u domény

Proveďte změnu DNS u domény, dle návodu, který naleznete na tomto odkazu

Průměrné hodnocení: 0 (0 hlasů)

K tomuto záznamu nemůžete připojit komentář.

Značky

DKIM