Nápověda k vašim službámRozšířené vyhledávání

Hlavička emailu

Jan Škorvánek
2020-10-23 18:05

 

Hlavička emailu obsahuje důležité informace, ze kterých jde například zjistit kde se email zpozdil nebo jestli jej skutečně odeslala adresa, kterou běžně vidíte v položde "Od".

 

Jak z emailu získat hlavičku, abyste nám ji případně mohli přeposlat? Jak číst hlavičku emailu a co která informace znamená? 

Postup pro zobrazení hlavičky se liší podle toho, jaký používáte poštovní program. Vetšinou se tato možnost jmenuje "Zobrazit zdrojový kód zprávy" nebo jemon "Zdroj" a podobně. Zkusíme si tedy vypsat různé klienty a postup na získání hlavičky v nich.

 

Thunderbird

otevřete si danou zprávu a v pravé části klikněte na  Další akce a  Zobrazit zdrojový kód

Thunderbird

 

Outlook Express

na požadovaný email kliknete pravým tlačítkem a vyberete Vlastnosti . Otevře se vám nové okno kde kliknete na Podrobnosti 

Outlook Express

 

Microsoft Outlook 2007

podobně jako ve výše uvedeném Outlook Express kliknete pravým tlačítkem myši na email a vyberete Možnosti zprávy . Otevře se vám nové okno ve kterém úplně dole uvidíte položku "Internetová záhlaví" a tedy hlavičku zprávy.

 

Microsoft Outlook 2010

email je nutné otevřít a následně vybrat v menu Soubor a  Vlastnosti . Otevře se vám nové okno ve kterém úplně dole uvidíte položku "Internetová záhlaví" a tedy hlavičku zprávy.

 

Microsoft Outlook 2013

email je nutné otevřít a následně vybrat v menu Soubor a  Vlastnosti . Otevře se vám nové okno ve kterém úplně dole uvidíte položku "Internetová záhlaví" a tedy hlavičku zprávy.

 

 

Jak číst hlavičku?
Hlavičku čteme naopak, tedy ne od shora dolů, ale odspodu nahoru. Zde je několik nejdůležitějších prvků v hlavičce a jejich popis:

X-Mailer - Program, přes který byl email odeslán
X-Country - Země, odkud byl email odeslán
X-Spam-Status - Bodové ohodnocení antispamem, určuje do jaké míry je email považován za spam (čím více bodů, tím více je považován za spam a může být následně odmítnut).
Content-Type - Kódování obsahu a znaková sada
From - Adresa odesilatele
To - Adresa příjemce
Date - Datum a čas odeslání zprávy
Subject - Předmět zprávy
Received - Adresa emailového serveru a IP adresa počítače, který email odeslal
Další Received - Ukazuje přes jaké servery šel email k cílovému příjemci
Reply-To - Adresa, kterou si odesílatel nastaví jako adresu pro odpověď
Delivered-To - Adresa na kterou byl email finálně doručen

Mezi prvním časem a následnými časy uvedenými u Received můžete určit, zda došlo ke zpoždění a kde. Dejte si ovšem pozor na časové formáty, napříkald ve tvaru -0700 (PDT) a podobné, u některých serverů může být jiný formát a pokud jej přehlédnete a nepřepočítáte si čas do stejného časového pásma, může to vypadat, že došlo ke zpoždění i když tomu tak ve skutečnosti není.

 

Průměrné hodnocení: 4.75 (4 hlasů)

K tomuto záznamu nemůžete připojit komentář.

Kontaktujte nás

info@domena.cz
603 111 111

Sledujte nás

Facebook Twitter